knowlage

Od młodych lat jesteśmy ostrzeliwani przez masę wiedzy, regułek, sformowań, zasad, rozkazów, znaków, które coś oznaczają, ale nie, którzy mówią, po co? I tym dzisiaj się zajmiemy.

Na wstępie dodam, że post ten ma na cel wywołanie w tobie chwili zastanowienia się, co chcę wiedzieć i co mi ta wiedza da.

Zacznijmy od początku:

Gdy się rodzimy jesteśmy, puści” jak biała kartka czasem zapisujemy na niej słowa. Zaczynając od takich jak baba, tata, mama i tak dalej. Oczywiście z czasem składamy swoje pierwsze słowa, zdania i zaczynamy się pytać, dowiadywać a co to? A dlaczego? Itd. Czemu tak:, Bo człowiek jest ciekawy i pragnie się rozwijać, chce poznawać, czuć, nieraz się przy tym zrani, uderzy, poparzy, ale chce doświadczyć tego i to jest piękne.

Kolejny etap zaczyna się, gdy pierwszy raz idziemy do “szkoły” i tam zazwyczaj nasza chęć do nauki  maleje, a z czasem znika. Często zastanawiam się, dlaczego w niektórych ona zanika tak szybko. A w niektórych nie ( u mnie zanikła szybko niestety). Sądzę, że dzieje się, do dlatego że gdy byliśmy mali to my wybieraliśmy miejsce, okręg naszych zainteresowań i chcieliśmy je pogłębiać a w pewnym momencie to nam narzucono, co mamy poznawać, co musimy umieć i zabrakło w tym odrobinę naszej inicjatywy by realizować nasze pragnienie poznania czegoś nowego.

I tak mijają lata, w których poznajemy nowe, często nieprzydatne reguły no cóż, ale trzeba było, bo taki był program nauczania

I niektórzy po wielu latach znów zaczynają odczuwać radość z nauki ( tak jest w moim przypadku), ale niestety często przychodzi to późno lub za późno. W moim przypadku jest to zbyt późne pragnienie nauczenie się języka angielskiego (obecnie jest z nim ok), ale tak naprawdę kończąc gimnazjum nie umiałem nawet powiedzieć zdania. Dopiero po ukończeniu gimnazjum zdałem sobie sprawę, że robię sobie krzywdę nie ucząc się go w chwilach wolnych ( i tak nadal szlifuje go by był on coraz lepszy, ale żałują, że tak późno to zrozumiałem)

Obecnie studiuję to, co lubię robić i dlatego nauka poza czasem szkolnym z niektórych przedmiotów przychodzi mi z przyjemnością tak jak np. programowanie czy teraz np. elektronika

Oczywiście są przedmioty, których nie lubię i  im poświęcam najmniej uwagi ( albo i najwięcej, bo akurat jest tak ciężki, że na te 3 to trzeba spędzić z tydzień nauki  non-stop  )

 

Ale zawsze podczas swojej edukacji trzeba zadać sobie pytanie: A właściwie, po co ja się tego uczę?

I ile jest osób tyle i odpowiedzi, ale zawsze ważne jest to by w tej odpowiedzi było zawarte jedno słowo (lubię/kocham), bo wtedy nauka jest dla nas przyjemnością

A pracę wybierz taką, która pokrywa się z twą pasją i wtedy to stwierdzenie będzie prawdą

Wybierz pracę, którą kochasz i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w twoim życiu

 

FacebookTwitterGoogle+Udostępnij