root

Wiele osób posiadających telefon z Androidem nie wie jakie są zalety posiadania telefonu właśnie z systemem Android. Często są to osoby którym operator dał nowy telefon i tyle . Dziś zajmiemy się podstawową i ogólna medelem przebrnięcia przez modyfikacje systemu.

Zaczniemy od tego z czym wiąże się modyfikowanie systemu i dla kogo warto a dla kogo niekoniecznie jest warto to robić daną modyfikację.

Zaczniemy od tego że każda ingerencja w pliki systemowe wiąże się teoretycznie z utratą gwarancji lecz gdy umiejętnie i z głową robimy to możemy za pomocą kopi zapasowej przywrócić stan plikowy naszego telefonu do stanu sprzed modyfikacji.

Kolejnym problemem jest fakt że podczas modyfikacji może nastąpić błąd ludzki lub nastanie straszny pech i utracimy zasilanie czy  nastąpi rozłączenie telefony od PC w nieodpowiednim momencie.

O ile czynnik ludzki jest jedynym co może pójść źle to czynnik sprzętu to jakieś 0.1% niepowodzenia i uceglenia telefonu(osobiście nie znam osoby która ucegliła  na amen telefon)

 

Kolejna sprawa to MODYFIKOWAĆ CZY NIE MODYFIKOWAĆ OTO JEST PYTANIE  ?

O ile Ja osobiście sądzę że warto modyfikować urządzenia które są starsze niż 1 rok o ile nie są to flagowe modele typu S6 / G4 bo flagowe modele posiadają naprawdę dobre wsparcie producenta i posiadają bardzo dobre parametry.  Inne telefony firmy np Samsung które posiadają mniej niż 3GB ram myślę że trzeba jak najszybciej zmodyfikować o ile custom rom’y działają stabilnie wynika to za sprawą że nakładka samsunga jest strasznie ociężała .

 

Jak już jesteś pewien czy chcesz zmodyfikować smartfona by usprawnić(ustawić system pod siebie) i przyśpieszyć działanie systemu to trzeba zakreślić co trzeba wykonać by to wykonać .

1.Root – jest to uzyskanie całkowitego dostępu do plików systemowych. Standardowo producent blokuje możliwość grzebania w systemowych plikach.

root

2.Odblokowanie bootloadera – W tym własnie punkcie następuję najczęściej uceglenie naszego kochanego smartfona . Trzeba pamiętać że warto dokładnie zapoznać się z instrukcją jak poprawnie przeprowadzić odblokowanie bootlaodera oraz jak wykonać kopie zapasową naszego starego bootloadera . Pokrótce za co odpowiada i co to jest bootloader0: bootloader jest to niejako “bios w PC” odpowiada on za uruchamianie systemu i bez odblokowanego bootloadera nie możemy  teoretycznie odpalać niestandardowych systemów (dlaczego teoretycznie ?? Dlatego teoretycznie że wiele romów na różne systemy można instalować na zablokowanym bootloaderze ale  w takich romach nie mamy dostepu do podkrencania procesora itd bo nie jest możliwa zmiana kernela(Jest to niejako miejsce które odpowiada za działanie naszego sprzętu od strony zarządzania )

 

3. Wgranie CWM lub TWRP – CWM/TWRP jest to nijako bios w pc z jego poziomu instalujemy romy, tworzymy kopie zapasowe naszych plików itd . To co wybrać CWM czy TWRP jak osobiście obecnie używam TWRP bo bardziej spisuje się on jeżeli używamy dotyku do sterowanie recovery natomiast CWM lepiej spisuje się gdy używamy przycisków głośności do sterowania recovery więc wybór jest niejednoznaczny i lepiej wybierzmy te które zaleca developer romu który chcemy wgrać .

install-android-4-4-kitkat-compatible-cwm-recovery-galaxy-s2-i9100-howTWRP-Recovery.jpg.0307da250b66982608bb1582577c64d0

Gdy mamy już mamy wrzystkie poprzednie punkty wykonane czas na wybór romu ( a tak naprawdę jego wgranie bo najpierw powinniśmy wybrać rom a następnie pomyśleć czy wgrywać go i modyfikować telefon)

Dystrybucji jest wiele zaczynając od AOSP po CyanogenMod przez MIUI a na PACMAnie czy innym romie kończąc

cyanogenmod-installer-04-535x535pobraneobrazek-z-en.miui_.com_

Aby wgrać musimy skopiować rom na kartę SD + dodatkowo paczke z GAPSS’ami( są to aplikacje od goodla jak sklep play , gmail czy inne ) ja osobiście polecam pobranie paczki gapsów w wersji PICO gdyż zawiera ona jedynie podstawowe aplikacje jak sklep a resztę sami możemy doinstalować  pamiętamy by pobrać gapsy na odpowiednią wersję Androida

Czas na wgranie romu przeg wgraniem w recovery robimy full wipe czyli kasujemy wszystko poza danymi  na karcie sd i parycją pamięci wewnętrznej telefonu a następnie wgrywamy rom i gapsy i wychodzimy z recovery i odpalamy naszego fona już z nowym  systemem.

Uwaga pierwsze uruchomienie może potrwać trochę długo

 

UWAGA WSZYSTKO TO CO JEST NAPISANE W TYM POŚCIE JEST NAPISANE OBRAZOWO I  NIE ODNOSI SIĘ DO KONKRETNEGO MODELU TELEFONY

WSZYSTKO ROBISZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ

WIĘCEJ INFORMACJI  ODNOŚNIE JAK TO ZROBIĆ NA WŁASNYM TELEFONIE  MUSiSZ POSZUKAĆ NA FORACH NP.    FORUM.ANDROID.COM.PL  CZY XDA DEVELOPERS

 

FacebookTwitterGoogle+Udostępnij